Nasza grupa :) Zajęcia dodatkowe Ważne informacje GALERIA 3 LATKI Moje dziecko w przedszkolu i w szkole- poradnik dla rodziców Logopedia 3-latka PROJEKTY GALERIA 4- LATKI

Biedronki 5 latki

Logopedia 3-latka

LOGOPEDIA 3-LATKA

Kochani rodzice /opiekunowie trzylatka. Mowa Waszego szkraba rozwija się szybko...Pojawia się mnóstwo pytań: Dlaczego? Po co? Czemu? Gdzie? Kiedy?...i tak dalej. W tym okresie widać bardzo mocno zależność rozwoju mowy od naśladownictwa- często można zauważyć, że chłopcy posługują się czasownikami w formie żeńskiej, np. zrobiłam, byłam, rysowałam, ubierałam... Dzieje się tak dlatego, że wzorców językowych dostarczają maluszkom w większym stopniu mamy. To okres przejściowy.

Pod koniec trzeciego roku życia maluszek potrafi już budować poprawne zdania, bardzo często są to zdania złożone(najczęściej pojawiają się zdania przyczynowe, np. Nie chcę jeść zupy, bo jest ble(niedobra). Słowa mogą być nadal przekręcane, może być zła forma gramatyczna. Ważne jest to, aby słów przybywało, wypowiedzi były dłuższe i bardziej zrozumiałe.

Z trzylatkiem można już pogadać na wiele tematów. Zachęcam do prowadzenia dialogu z maluszkami.

Rodzicu /opiekunie. Jeśli Twoje dziecko w wieku trzech lat :

Nie mówi lub mowa jest niezrozumiała

Nie buduję zdań/ nie zadaje pytań / nie opowiada

Nie rozumie poleceń

Nie nawiązuje kontaktu wzrokowego lub ma problem z utrzymaniem go

Nie potrafi wskazać części ciała

Nie potrafi bawić się w zabawy tematyczne /na niby

Mówi tylko w domu, milczy w pozostałych miejscach /lub w niektórych wybranych miejscach

Ma wybiórczość pokarmową (ogranicza się do jedzenia tylko kilku produktów)

Śpi z otwartą buzią /chrapie w nocy

Zgłoś się do specjalisty. Im wcześniej, tym lepiej.